Vyberte si tie správne šípky pre dokonalú hru.
Kupujeme šípky
V ponuke našich stránok nájdete sisalové šípky značiek WINMAU a UNICORN. Materiál, z ktorého sú šípky vyrobené je v podstate identický. Značka UNICORN predstavuje cenovo dostupnejšiu kolekciu a WINMAU je svetová značka sponzorujúca viacerých svetových hráčov a významné svetové podujatia. Cenové hladiny šípok tejto značky sú pochopiteľne aj z uvedených dôvodov vyššie. V každom prípade však obe značky predstavujú vysokú kvalitu prevedenia. Z elektronický šípok preferujem značku Karella.
-
1. ŠÍPKY S PLASTOVÝM ALEBO KOVOVÝM HROTOM ?
Hráči elektronických šípok hrajú so šípkami s plastovým hrotom medzinárodne sú označované ako SOFTDARTS alebo SOFTIP DARTS. Hráči klasických šípok používajú šípky s oceľovým hrotom medzinárodne sú označované aj výrazom STEELDARTS alebo STEELTIP DARTS. Ak máte elektronický terč, používajte šípky s plastovým hrotom. Pozor ! AK máte elektronický terč, nepoužívajte šípky s oceľovým hrotom. Došlo by k trvalému poškodeniu segmentov a aj dotykovej fólie terča. Ak máte sisalový terč používajte šípky s oceľovým hrotom.
Ak sa venujete šípkam iba rekreačne, možno Vás zaujmú aj nasledovné informácie. Šípky s plastovým hrotom sa Vám budú zapichovať do elektronického a aj do sisalového terča. Navyše v ponuke špecializovaných predajní sú aj vymeniteľné kovové hroty, ktoré pri hre na sisalovom terči použijete ako náhradu. Šípky , ktoré majú plastové hroty teda môžete použiť pre oba typy terčov.
-
2. AKÚ VÁHU ŠÍPIEK ZVOLIŤ ?
Rozdiel je v tom, či hráte elektronické šípky ( SOFTDARTS )alebo klasické šípky (STEELDARTS ). Stále však platí, že ak so šípkami začínate, stále si voľte na začiatku ľahšie váhy šípiek . U softových šípiek odporúčame začať od 14 gramových a u steelových šípiek od 18 gramových šípiek.
Získate tak potrebný cit a nacvičíte si lepšie potrebnú balistiku hodu. Len ako zaujímavosť uvedieme, že bašta najlepších šípkarov na svete Holandsko má šípkarské školy, kde počas tréningov v samotných začiatkoch nehádžu hneď šípkami, ale napríklad pingpongovými loptičkami na cieľ pre získanie citu a presnosti.
Naše odporúčanie : Začínajte s ľahkými šípkami a až postupne váhu zvyšujte !!!
-
3. BRASSOVÉ ALEBO TUNGSTENOVÉ ŠÍPKY ?
Takto sú označované jednotlivé typy šípok. Jedná sa o materiál použitý na kovové telo šípky. Slovom BRASS sú označované šípky, ktorých kovové telo je vyrobené z mosadze. Slovom TUNGSTEN ... % sa označujú šípky, ktoré sú vyrobené so zliatiny niklu a wolfrámu. Číselný údaj ... % za slovom znamená obsah wolfrámu v zliatine.
Keďže mosadz je lacnejší kov, šípky s označením BRASS sú cenovo prístupnejšie. Zároveň však má mosadz nižšiu mernú hmotnosť a preto telo šípky býva trošku hrubšie. To však nevadí. Pokiaľ ste rekreační hráči, kľudne si kúpte cenovo prístupnejšie BRASSOVÉ šípky. Môžete s nimi hrávať až do momentu keď zistíte, že rozptyl Vašich hodov je tak malý, že si jednotlivé šípky začínajú prekážať. To je čas, kedy si treba kúpiť šípky zo zliatiny wolfrámu označované TUNGSTEN.
-
4. AKÉ HROTY ZVOLIŤ ?
Tento problém riešime iba u šípok s plastovým hrotom – softových šípok. U softových šípok treba rozlišovať úzky a široký závit hrotu. Štandardne však sady šípok majú úzky závit hrotu, označovaný aj 2BA. Široký závit hrotu majú iba tzv. barové šípky, ktoré sa predávajú po kusoch a označované sú 1“/4“. Takže ku sadám šípok , či už brassovým alebo tungstenovým, si zadovážte hroty s úzkym hrotom 2BA. Takisto vymeniteľné kovové hroty sú s týmto úzkym závitom.
-
5. AKÉ ZVOLIŤ KRÍDELKÁ ?
V tomto rozhodovaní je ťažké poradiť. Jedná sa dosť o intuitívne rozhodovanie. Preto treba vyskúšať viacero tvarov krídel k tomu, aby ste zistili , ktorý tvar Vám vyhovuje najviac. Na túto tému som osobne viedol rozhovory s jednou z najväčších legiend šípkarského športu, Raymondom Van Barneveldom. Aj keď je Raymond 5-násobným majstrom sveta, sám sa vyjadril, že doteraz v tom nemá úplne jasno aby mohol definovať, či sú lepšie úzke tvary krídel alebo široké. Takže toto rozhodovanie necháme na Vašu intuíciu a osobný pocit. Hrajte s takými krídlami, aké Vám pocitovo vyhovujú najviac.
-
6. AKÉ ZVOLIŤ NÁSADKY ?
Veľmi podobná situácia ako u krídel. Riaďte sa svojou intuíciou. Násadky z Nylonu, či iné plastové násadky sú cenovo prístupné a stoja rádovo desiatky centov. Tieto násadky sa Vám počas používania neohnú, ale častejšie sa lámu. Násadky vyrobené z hliníka sa Vám síce iba ťažko zlomia, no občas sa môžu ohnúť pri páde šípky na betónovú podlahu ( odporúčame preto pod terč umiestniť mäkkú podložku ako koberec ). Hliníkové násadky síce dlhšie vydržia, no sú aj cenovo drahšie. Skúšajte a zistíte, čo Vám vyhovuje najviac a toho sa držte. Takisto si vyskúšajte viacero dĺžok násadiek aby ste prišli na to, ktoré Vám sedia najlepšie.
Toto sú naše základné rady pre začínajúcich šípkarov. Prajeme pevnú a presnú ruku a príjemnú zábavu !
Good darts
K.Kirchner, prezident Slovenskej šípkarskej federácie
Zdroj : www.sipky.sk , www.dartex.sk
Publikované: 13. 02. 2020